מורשת העיר

ללמוד עוד על העיר בית שמש ועל המורשת המדהימה שלה

מורשת האזור

העיר בית שמש אוצרת בתוכה אינספור תמונות וחוויות המלוות ומתארות את צמיחתה והפיכתה לעיר. מדרשת בית שמש שוכנת בסמוך לבניין היסטורי, בית הכנסת הראשון שנבנה בעיר "שערי תפילה". בבית הכנסת ובמדרשה מוצגת תערוכה המשקפת את חיי היום יום והקהילה בשנים הראשונות של העיר. מדרשת בית שמש לקחה על עצמה להעמיק ולחזק את תחושת השייכות וגאוות היחידה של תושבי בית שמש לעירם ולאזור בו הם גרים. במטרה להגביר את גאוות היחידה ותחושת ההזדהות של תושבי העיר למקום מגוריהם, מדרשת בית שמש מפעילה סיורים ייחודיים סביב ההיסטוריה של העיר לאורך התקופות.

בשביל עתיד טוב יותר חשוב לשמר את העבר.

מרכז מבקרים חדש

במבנה מדרשת בית שמש פועל מרכז מבקרים בו ניתן ללמוד על ימיה הראשונים של העיר. הביקור במרכז כולל 3 אפשרויות: 1. ביקור בבית הכנסת שערי תפילה- בית הכנסת הראשון בעיר 2. צפיה בסרט קצר על החיים במעברת הרטוב שהפכה לבית שמש- ג'קי לוי יקח אתכם למסע קצבי, מרתק ונוגע, בעקבות ראשוני העיר. 3. צפיה בארכיון תיעוד וותיקים- ארכיון ראיונות מצולם ונגיש עם עשרות מוותיקי העיר, העולים במעברה, והקולטים- המורים והמנהלים מצרעה ומירושלים מתאים לחוקרי התקופה, לתלמידים סקרנים ועוד...

רביעיות

רביעיות
משחק רביעיות בנושא בית שמש שלי חוויה של ידע והנאה לכל המשפחה פותח חלון להיסטוריה, לטבע לסביבה, לחינוך ולאמנות בעיר. מצוין כמתנות לבוגרים, חידונים, תלמידים מצטיינים וכו' עלות 20 ש"ח בלבד לחפיסת קלפים ניתן להשיג בחנויות הספרים והצעצועים בבית שמש ובמדרשה
תערוכה
מדרשת בית שמש שוכנת בסמוך לבנין היסטורי, בית הכנסת "שערי תפילה", בית הכנסת הראשון בעיר שנבנה ע"י עולי רומניה. מקימי בית הכנסת היו בעלי משפחות ששרדו את השואה, ואת ה"מקדש מעט" הקדישו לקרוביהם שנספו. לפני כ-10שנים, מדרשת בית שמש וקהילת שערי תפילה החליטו לשתף פעולה כדי לחזק את הקהילה ולתת מקום קבוע לפעילות המדרשה. מדרשת בית שמש שיקמה את בניין בית הכנסת, תוך שימור על העיצוב והריהוט המקורי ואף הוסיפה "מיני תערוכה" של תמונות ואוסף פריטים על תחילת התיישבות בעיר. כיום משמש הבנין כחלק ממרכז מבקרים למשלחות מהארץ ומחו"ל ולקבוצות תלמידים ומשפחות בסיורם בעיר. מדרשת בית שמש פועלת להקמת מרכז חינוכי - ערכי לתולדות העיר הכולל את שימור בית הכנסת ו"מיני מוזיאון" פעיל, אשר מתאים באופיו ובפעילותו לכל המשפחה ומעודד לבקר וללמוד על העיר והתפתחותה.
סיורים

בעקבות בית שמש

מדרשת בית שמש מציעה תכנית סיורים ותיקה ומרתקת למשפחות להכרת העיר בית שמש. אורך המסלול- כשלוש שעות עלות- 500₪ לקבוצה, ניתן לקיים את הסיור לשתי קבוצות במקביל את הסיור מדריכים מתנדבי המדרשה (בנות שרות לאומי, בני ש"ש מגרעין "מעין") אשר עברו הכנה והנחיה בהתאם. תחנה 1: רח' המשלט (ליד בי"ס קריית חינוך)- ימי מלחמת העצמאות/ סיפור הקרב המפורסם, תצפית על האזור תחנה 2 גן הפסלים ע"ש גולן (רחוב שביל האשל/ ז'בוטינסקי)- ימי התנ"ך/ משימה משולבת בנושאים הקושרים את התנ"ך לבית שמש סיור משלים בגן הפסלים תחנה 3: בית הכנסת "שערי תפילה" (שביל האשל 24) ביקור בבית הכנסת הראשון של העיר. תחנה 4: מרכז המבקרים של מדרשת בית שמש - ימי המעברה סרט חדש בכיכובו של ג'קי לוי על תקופת המעברה משחק מחשב אינטראקטיבי לסיכום הסיור.

בית שמש ישן מול חדש

תמונות מהעבר